İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

şifa

İŞTE O MUCİZE..Bir değil binbir derde deva.Şifa veriyor ama bedava diye reklamı yok.. Ayrıntılar Haberin Devamındadır… Ülkemizde daha çok bilinen adı kapari olan gebre otu daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Doğa ile oldukça barışık olduğu bilinen gebre otu; yeşillik olan her alanda kendiliğinden yetişebilmektedir.

Güneş ve doğal su sayesinde hızlıca büyüyüp yeşerebilir hatta koca bir alanı bile kaplayabilecek çalılıklar haline gelebilmektedir. Oldukça uzun ömürlü olduğu bilinen gebre otunun yaklaşık 150-200 sene kadar yaşadığı gözlenmiştir. Bu kadar uzun ömürlü ve kolay yetişen bir bitki türünün insan sağlığı açısından faydaları ise oldukça merak edilmiştir. Gebre otunun faydaları göz önünde bulundurulduğunda ilk başta şüphesiz b-ağışıklık sistemini güçlendirmesi yer alır.

Ka-nser gibi hastalıklar için bir tür kalkan görevi görür. Demir eksikliğinin bir sonucu olarak bilinen kansızlık için ise içerisinde demir bulundurduğu bilinen gebre otu bire birdir. B12 eksikliğinin bir sonucu olarak ise yine ka-nsızlık ve halsizlik hali için de bu bitkinin iyi geldiği bilinmektedir. Vücudumuz içerisinde bulunan her türlü hücre için oluşabilecek hasarlarla doğal bir antioksidan görevi gören gebre otu oldukça faydalı olarak kabul edilir.

Gebre otunun faydalı olduğu bir diğer şey cilt problemleridir; sivilce, yüzde kuruluk ya da kızarıklıklar gibi problemleri olanlar için gebre otu faydalı görülür. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına fayda sağlar, kabızlık, kabızlığa bağlı pek çok hastalıkla savaşmak için de önemli bir görev üstlenir. Ba-ğırsakları düzenleyip temizlerken, idrar söktürücü özelliği ile par-azitlere savaş açar. Karaciğerinde yağlanma sorunu olan kişiler için ise yavaşlatıcı bir etkiye sahip olduğu söylenmekte ve ak-ciğerde var olan hastalıkların tedavisi için de kimi zaman gebre otu tüketilebilir. Bunun dışında yağ yakımı için kullanılmakta ve kilo vermekte oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu da bilinmektedir.
Gebre Otu Fiyatı Nedir?

Akdeniz ve Ege bölgesinde rahatlıkla yetişebilen ve yetişmesi de oldukça kolay olan gebre otu, pek çok açıdan insan sağlığı için değerli bir bitki türüdür. Bu yüzden de sıklıkla kullanılması ve tüketilmesi gereken bir ot çeşidi olarak kabul görmektedir. Gebre otu tohum olarak ve hatta çay şeklinde bile satın alınabilmektedir. Bu da gebre otunun kullanım şekli ve hangi türde satın alındığına göre fiyatlarının değiştiğini göstermektedir. Evde yetiştirmek için satın alınan beş gebre tohumunun fiyatı 25,93 TL iken, paket çay şeklinde 70 TL, gebre otundan yapılan marmelat ise 100 TL’dir. Her şekilde sağlıklı olduğu bilinen ve kabul edilen gebre otunu, sadece ot olarak temin etmek mümkün gözükmüyor. Her derde deva kabul edilen gebre otunu temin etmek tohum şeklinde 25,93 TL’ye satın alabilir, çay veya marmelat gibi gebre tohumundan yapılan ve fiyatı makul kabul edilen ürünlere göz atabilirsiniz.
Gebre Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Gebre otundan elde edilen tüm ürünlerin sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Gebre otundan doğal çay da yapılabilmektedir. Bu tür sağlıklı bir bitkiden evde çay elde etmek oldukça kolay ve insan vücudu için de oldukça etkili bir tercihtir. Altı bardak suyu bir tencerede veya çaydanlığın alt kısmında kaynatın. Kaynamakta olan suyun içerisine önceden hazırladığınız bir tatlı kaşığı kadar gebre otunu ilave edin. Tüm işlemleri yaptıktan sonra, beş dakika boyunca gebre otu çayınızı iyice demleyin.

Çayınız hazır olduktan sonra istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Bazı uzmanların görüşüne göre ise; hazırladığınız gebre otu çayını iki hafta boyunca sabah ve akşam birer kere olmak üzere tüketmeniz böbrek taşı riskini azaltmaya ve hatta böbrek taşı düşürmeye yardımcı olmaktadır.
Gebre Otu Nasıl Kullanılır?
Gebre otunun kullanım alanı oldukça fazladır. Pek çok ürünün içerisine girebilen gebre otu, tek başına başlı başına bir ürün olarak bile kullanılabilir. Gebre otundan çay demleyebilirsiniz. Bunun dışında gebre otu turşunu kendiniz evde yapabilir veya dışarıdan satın alabilirsiniz.

Gebre otundan marmelat yapabilir ve yine evde yapmak yerine dışarıdan satın da alabilirsiniz. Gebre otu aynı zamanla etle rahatlıkla tüketilebilecek bir ot türüdür. Dolayısıyla gebre otunu etin yanında tüketebilir, pizza için ekstra bir malzeme olarak bile kullanabilirsiniz. Hazırladığınız kırmızı ve beyaz etlerin içerisine son bir dokunuş olarak gebre otu katabilirsiniz. Son olarak balığın yanında bir tür meze olarak da gebre otunu tüketebilirsiniz.

Gebre Otu Nerede Satılır?
Manavda ya da markette pek fazla görmeye alışkın olmadığımız gebre otu, yetişmesi kolay olsa da erişmesi zor ürünlerden biridir. Gebre otunu bugün evde rahatlıkla yetiştirebileceğimiz gibi internet üzerinden gebre otunun bulunduğu pek ürüne erişim sağlayabiliyoruz. Gebre otu tohumlar şeklinde, tohumlar ise paketler ve adetler şeklinde internet üzerinden pek çok sitede satışa sunulmuştur.

Gebre tohumuna istediğiniz miktarda bu siteler üzerinden erişebilir ya da bitki dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz ve evinizde rahatlıkla gebre otu yetiştirebilirsiniz. Tohum dışında gebre otunun dahil olduğu reçel, çay ya da turşudan kullanmak isteyenler yine internet siteleri üzerinden bu ürünlere rahatlıkla erişip temin edebilirler. Gebre otunu tohum ya da herhangi bir ürün şeklinde satın almak için internet alışverişini kullanmanız yeterli olacaktır.

Gebre Otu Ne Zaman Toplanır?
Gebre otu genellikle, temmuz ve ağustos aylarında verimli bir biçimde yetişir. Gebre otu uygun ortamlar sağladığı takdirde evde rahatlıkla yetiştirilebilen bir üründür. Uygun ortamlar sağlanmadığı takdirde yetiştirilmesi zorlaşan hatta yok olan bir bitki ürünüdür. Bu yüzden mevsimi dışında gebre otuna erişmek isteyenlerin ancak gebre otu yetiştiricilerden elde edebileceği bilinmektedir. Sağlık için son derece değerli olduğu kabul edilen ve gözlenen gebre otunun en verimli yetiştiği aylar temmuz ve ağustos ayları olduğu için yaz ortalarında bitki meyve verecek ve yazın son aylarında gebre otunu mutlaka toplamak gerekecektir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda gebre otunu toplamak için en doğru zaman ağustosun son zamanları olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir